Jak ulokować na działce budynek gospodarczy?

Domy jednorodzinne muszą być funkcjonalne. Po to budujemy dom, by nie mieć problemu z przechowywaniem sezonowego sprzętu sportowego, narzędzi ogrodniczych czy warsztatowych, z czym zawsze był kłopot w mieszkaniu.

Budynki gospodarcze

Dlatego oprócz budynku mieszkalnego, na działce często planujemy dodatkowy budynek gospodarczy, szczególnie jeśli wybraliśmy projekty domów parterowych, gdzie rozmieszczenie pomieszczeń na jednej kondygnacji utrudnia znalezienie miejsca na magazyn czy składzik. Budynki gospodarcze wymagają jednak dość sporej działki, bowiem prawo jasno określa warunki usytuowania takich obiektów budowlanych.

Na szczęście, jeśli wybierzemy odpowiednie projekty budynków gospodarczych czyli takie, których powierzchnia nie przekracza 25 m2, nie będziemy potrzebować pozwolenia na budowę. Konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy i odczekanie 30 dni na brak sprzeciwu. Jeżeli go nie będzie, możemy rozpocząć budowę.

Ważne jest jednak odpowiednie ich rozmieszczenie. Rozporządzenie o warunkach technicznych określa, że budynki gospodarcze nie mogą przesłaniać domu mieszkalnego, tzn. rzucać cień na okna drewniane w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które muszą być odpowiednio doświetlone naturalnym światłem. Ponadto Rozporządzenie mówi także o minimalnych odległościach od granicy działki sąsiedniej. Musimy je zachować tak samo, jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego, tj.:

jeżeli ściana budynku skierowana na sąsiednią działkę ma okna lub drzwi, to minimalna odległość od granicy tej działki nie może być mniejsza niż 4 m
jeżeli ściana budynku skierowana na sąsiednią działkę nie ma otworów okiennych ani drzwiowych, to minimalna odległość od granicy tej działki nie może być mniejsza niż 3 m.

Zobacz także to: Ogradzaj.pl

Jeżeli nasza działka budowlana jest węższa niż 16 m, a warunki zabudowy nie stanowią inaczej, budynek gospodarczy będziemy mogli postawić bliżej, w odległości 1,5 m ścianą bez okien. Bezpośrednio na granicy działki możemy postawić tylko taki budynek, który jest krótszy niż 5,5 m i niższy niż 3 m. Tu również ostateczna decyzja musi wyniknąć z warunków zabudowy.

Projekty budynków gospodarczych jako gotowe dokumentacje architektoniczne stanowią całkiem pokaźną bazę. Mamy wśród nich zarówno domki drewniane, jak i wykonane w tradycyjnej technologii murowanej. Ważne, że architekci znają obowiązujące przepisy, toteż większość budynków ma na tyle niewielką powierzchnię, by można je było wkomponować w każdą działkę. Standardowo wynoszą ok. 25 m, by wystarczyło zgłoszenie budowy, można wybrać również te niewielkie, które wybudowane będą bezpośrednio na granicy sąsiedniej działki.

Pamiętajmy, że aby nasza działka budowlana była funkcjonalna i komfortowa, żebyśmy mogli nie tylko mieszkać w domu, ale również korzystać z ogrodu czy niewielkiego chociażby placu zabaw, zabudowa działki nie powinna stanowić więcej niż ok. 35% jej całkowitej powierzchni. Oczywiście najpierw myślimy o użyteczności, funkcjonalności, jednak budowa domu miała być spełnieniem naszych marzeń. A czy wypoczynek we własnym ogrodzie, grillowanie i zabawy z dziećmi bez ryzyka nadjeżdżającego samochodu nie był jednym z nich?

Author: Moon Pearl