Tynk na docieplenie

Na warstwę docieplającą budynek kładziemy siateczkę. A na nią nakładamy kilkumilimetrowy tynk. Niektóre tynki dzięki użytym do produkcji domieszkom, można układać w temperaturze zbliżonej do zera stopni Celsjusza. Wiele z nich zawiera również środki chemiczne chroniące przed rozwojem pleśni i grzybów. Najpopularniejsze materiały ocieplające stosowane w systemie dociepleń to tynki mineralne, akrylowe, silikatowe, silikonowe i silikonowo-żywiczne. Tynki mineralne są suchymi mieszankami cementowo-wapiennymi z dodatkiem substancji uszlachetniających. Ze względu na dobra paroprzepuszczalność świetnie nadają się do systemów z wełną mineralną.

Często są one dodatkowo malowane farbą.

Tynki akrylowe są gotowymi masami tynkarskimi ze spoiwem polimerowym. Charakteryzują się niską paroprzepuszczalnością. Polecane są do dociepleń ze styropianem. Tynki silikatowe są tynkami krzemianowymi. Zawierają potasowe szkło wodne i plastyfikatory, które ułatwiają nakładanie tynku. Jest on paroprzepuszczalny, więc jest dobrym wyborem na wełnę mineralną.

Serdecznie polecamy: Układanie kostki brukowej

Tynki silikonowe, jak nazwa wskazuje, posiadają w swoim składzie żywicę silikonową. Ten tynk jest połączeniem cech tynków silikatowych i mineralnych. Produkowany jest w postaci gotowej do użycia masy. Można go stosować na wełnę mineralną i na styropian. Jednak w zestawieniu z wełną mineralną osiąga optimum możliwości.

Dobry system dociepleń

Cechy dobrego docieplenia warto znać, zanim zdecydujemy się na wybór tego najlepszego. Firm oferujących systemy dociepleń jest co niemiara. Zorientowanie się w ich ofercie, to bardzo mozolne zadanie, a dokonanie właściwego wyboru to już nie lada sztuka. Ułatwić podjęcie decyzji mogą następujące wskazówki. Dobry system dociepleń metodą lekką mokrą jest kompletny, czyli zawiera wszystkie niezbędne materiały, tak że nie trzeba już niczego więcej dokupować. Pozostawia do wyboru różne faktury i kolory tynku. Jest on odporny na zabrudzenie. Daje możliwość łatwego i wielokrotnego odnawiania.

Zawiera tynk odporny na warunki atmosferyczne oraz na niszczące działanie pleśni i glonów.  Powinien zapewniać paroprzepuszczalność, dzięki czemu ściany są ciepłe i jednocześnie oddychają. Dobry tynk powinien być odporny również na działanie wody. W swoim składzie system dociepleń powinien posiadać siatkę zbrojącą zaimpregnowaną i dzięki temu odporną na działanie substancji o odczynie zasadowym.

Mając na uwadze te wskazówki, będziemy mogli zwrócić baczną uwagę na istotne sprawy, wybierając ocieplenie swojego budynku.

Chodzi o to, że ocieplenie nie jest tanie. Wydając sporą sumkę, by było nam w przyszłości cieplej, musimy wiedzieć to i owo. Wówczas wybór z pewnością będzie bardziej trafiony. Warto ocieplać budynki.

 

Author: Moon Pearl